Německá pamětní medaile na 1. říjen 1938 - Medaille 1. Oktober 1938

RE958

Nový produkt

10-14 dní

363 Kč s DPH

Platbu si můžete odložit nebo dokonce rozložit na splátky. Nakupte hned, zaplaťte později s MALLPay a Platimpak, nebo rozložte Váš nákup na pravidelné měsíční splátky po dobu 6, 12, 24 nebo 36 měsíců (Cofidis). To vše lze jednoduše učinit online, při výběru Comgate platební brány.

Špičková replika medaile, vydané na památku 1. října 1938 (Die Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938), tedy dne počátku připojování československých sudetských území na základě Mnichovské dohody.

More details

Bronzová medaile kruhového tvaru na stuze o průměru 32 mm a tloušťce 2 mm. Lícová strana medaile, lemované jednoduchou zvýšenou lištou, zobrazuje dvě postavy vystupující z (heraldicky) pravé strany na stupeň, nesoucí říšskou orlici s rozepjatými křídly a věncem se svastikou ve spárech. Větší z postav třímající v levé ruce říšský prapor se svastikou vede menší postavu se zbytkem přetrženého řetězu na pravé ruce. Při okraji medaile na rubové straně, lemované jednoduchou zvýšenou lištou, se nachází opis: EIN VOLK * EIN REICH * EIN FUHRER, jednotlivé části opisu jsou od sebe odděleny na koso postavenými svastikami. Ve středu medaile je pak umístěn třířádkový opis: 1 .OKTOBER 1938. Stuha medaile je průvlečná, šíře přibližně 26 mm. Je složena ze “sudetských” zemských barev. Autorem výtvarného návrhu medaile byl mnichovský profesor Richard Klein.
Medaile, vydaná na památku 1. října 1938, jakožto dne počátku připojování československých sudetských území na základě Mnichovské dohody, byla založena výnosem říšského kancléře Adolfa Hitlera ze dne 18. října 1938. Udělována byla osobám, které se na území Sudet nebo na domácí půdě Německa zasloužily o připojení vytýčených území, vytržených z Československa. Udělována byla jak příslušníkům německé branné moci, policie, SS či různých jiných jednotek. Totéž se týkalo stranické nomenklatury NSDAP, SdP a množství úředních osob, zapojených do procesu přičlenění. Tato medaile je jednou ze série tří okupačních medailí “Anschluss”, “Sudety”, “Memel”, které se zcela shodují motivem lícové strany.
Výnosem ze dne 1. května 1939 dále rozhodl Adolf Hitler, že Pamětní medaile na 1. říjen bude udělována také těm osobám, které se zasloužily o pozdější zřízení Protektorátu Čechy a Morava dne 15. března 1939. Těm osobám, které již byly dříve medailí dekorovány, byla udělena spona s motivem Pražského hradu, ražená z bronzu a připevňovaná na stuze medaile. Těchto pamětních medailí bylo uděleno více než 1.150.000 kusů a dále pak více než 130.000 spon “Pražský hrad”.

Zdroj: VHÚ Praha - odkaz

UPOZORNĚNÍ: Toto zboží je určeno výhradně pro filmové a divadelní účely, pro potřeby KVH Klubů vojenské historie a seriózní sběratele. Nikoliv k propagaci extremistických hnutí a ideologií, jenž vedou k potlačení lidských práv a svobod jednotlivce či skupiny obyvatel.

Od extrémistických hnutí a myšlenek jakéhokoliv směru se striktně distancujeme!

30 dalších produktů ve stejné kategorii: