Dýka SS vzor 1933

Denix

RE1134

Nový produkt

Skladem

na skladě se aktuálně nachází 1 ks (nebo příp. pár či sada)

699 Kč s DPH

Replika služební dýky (SS Dienstdolch) všeobecných SS (Allgemeine SS) ve vzoru 1933. Tento typ dýky se vyráběl až do září roku 1940.

Tento typ dýky se nosil výhradně k černé služební uniformě všeobecných SS zavěšený na koženém závěsníku (viz. níže)!

.

Délka: 37cm

Materiál: kov, plast

More details

Služební dýka SS - SS Dienstdolch byla určena výhradně pro příslušníky Allgemeine SS - všeobecných SS. Vzhled byl inspirován loveckou dýkou Holbein z 18.století. Je téměř totožná s dýkou pro úderné oddíly NSDAP tzv. SA (Sturmabteilungen). Zavedena do výzbroje byla 15. prosince 1933

Služebních dýk SS bylo vyrobeno cca 220 000 kusů. Toto číslo bylo zanedbatelné v porovnání s masovou produkcí dýk SA, kterých bylo vyrobeno více než 3 miliony.

Vlastnictví dýky nebylo automatické po vstupu do SS. Každý nováček musel nejdříve projít příjímacím procesem čekatele tzv. SS-Anwärter a po absolvování příjímače a složením slibu byl teprve oprávněn nosit služební dýku. Předána do vlastnictví SS-mana však bylo možné pouze při zvláštním ceremoniálu, který se konal pouze 1x ročně, vždy 9. listopadu.

Dýku si musel každý uchazeč zakoupit výhradně z vlastních prostředků. Pořizovaly se výhradně prostřednictvím objednávky ve výstrojních střediscích SS v Mnichově, Drážďanech nebo v Berlíně. Zajímavostí bylo, že ač byly dýky uhrazeny ze soukromých prostředků každého uchazeče do SS, nikdy vlastně nebyly v jejich vlastnictví v plném slova smyslu. Totiž, když došlo k vyloučení jedince z řad SS, neměl již právo dýku vlastnit a musel ji bez náhrady odevzdat nadřízeným orgánům. Pokud odešel příslušník SS do tzv. výsluhy nebo dobrovolně, na vlastní žádost, odešel z řad SS, mohl si dýku nejen ponechat, ale obdržel i potvrzení o vlastnickém právu, které mu vystavily nadřízené orgány. Pokud došlo ke ztrátě či znehodnocení dýky, bylo to bráno jako hrubé porušení kázeňských předpisů a dotyčný byl samozřejmě potrestán.

Výroba služebních dýk SS vzoru 1933 byla ukončena v září roku 1940.


UPOZORNĚNÍ: Toto zboží je určeno výhradně pro filmové a divadelní účely, pro potřeby KVH Klubů vojenské historie a seriózní sběratele. Nikoliv k propagaci extremistických hnutí a ideologií, jenž vedou k potlačení lidských práv a svobod jednotlivce či skupiny obyvatel.

Od extrémistických hnutí a myšlenek jakéhokoliv směru se striktně distancujeme!

27 dalších produktů ve stejné kategorii: