Dýka SS vzor 1936

Denix

RE1252

Nový produkt

Skladem

na skladě se aktuálně nachází 1 ks (nebo příp. pár či sada)

735 Kč s DPH

Platbu si můžete odložit nebo dokonce rozložit na splátky. Nakupte hned, zaplaťte později s MALLPay a Platimpak.

Replika služební dýky (SS Dienstdolch) všeobecných SS (Allgemeine SS) ve vzoru 1936. Koncem roku 1943 byla výroba ukončena pro nedostatek surovin.

Více informací níže!

Délka: 37cm

Materiál: kov, plast

More details

Služební dýka SS - SS Dienstdolch 1936 byla určena výhradně pro důstojníky, poddůstojníky a mužstvo tzv. staré gardy, kteří vstoupili do řad SS před 30. lednem 1933. Vzhled byl inspirován loveckou dýkou Holbein z 18.století. Zavedena do výzbroje byla 21. června 1936.

Je téměř identická s předchozím vzorem 1933. Vzor 1936 byl měl však zdobnější pochvu a celá dýka se zavěšovala pomocí řetízku, který byl tvořen  osmihrannými plochými články, ornamentálně reliéfovanými umrlčími lebkami a runami SS. Řetízek a úchyty navrhl Karl Diebitsch, jenž se v letech 1936-1937 vyráběl pouze z niklovaného stříbra. Pozdější typy z poniklované ocele měly menší a méně oválné umrlčí lebky.

15. února 1943, bylo povoleno nošení této dýky i k vojenským zelenošedým uniformám příslušníků Zbraní SS (Waffen SS). Jelikož ale byly Zbraně SS výhradně vojenskou složkou, bylo nařízeno na této dýce nosit i příslušný armádní uzel (portepee), který byl uvázán mezi rukojetí a křížovým krytem. S ukončením výroby, koncem roku 1943, bylo nošení dýky vz. 1936 zakázáno.

Dýku si musel každý uchazeč zakoupit výhradně z vlastních prostředků. Pořizovaly se výhradně prostřednictvím objednávky ve výstrojních střediscích SS v Mnichově, Drážďanech nebo v Berlíně. Zajímavostí bylo, že ač byly dýky uhrazeny ze soukromých prostředků každého uchazeče do SS, nikdy vlastně nebyly v jejich vlastnictví v plném slova smyslu. Totiž, když došlo k vyloučení jedince z řad SS, neměl již právo dýku vlastnit a musel ji bez náhrady odevzdat nadřízeným orgánům. Pokud odešel příslušník SS do tzv. výsluhy nebo dobrovolně, na vlastní žádost, odešel z řad SS, mohl si dýku nejen ponechat, ale obdržel i potvrzení o vlastnickém právu, které mu vystavily nadřízené orgány. Pokud došlo ke ztrátě či znehodnocení dýky, bylo to bráno jako hrubé porušení kázeňských předpisů a dotyčný byl samozřejmě potrestán.

Koncem roku 1943 byla výroba ukončena pro nedostatek surovin.


UPOZORNĚNÍ: Toto zboží je určeno výhradně pro filmové a divadelní účely, pro potřeby KVH Klubů vojenské historie a seriózní sběratele. Nikoliv k propagaci extremistických hnutí a ideologií, jenž vedou k potlačení lidských práv a svobod jednotlivce či skupiny obyvatel.

Od extrémistických hnutí a myšlenek jakéhokoliv směru se striktně distancujeme!

27 dalších produktů ve stejné kategorii: